Ogrzewanie mieszkania
Ogrzewanie mieszkań bardzo często wydaje nam się ograniczone. Przecież korzystamy z ogrzewania miejskiego. Co miesiąc płacimy dość spore kwoty za komfort ciepła w czterech kątach. Jednak nie we wszystkich wspólnotach mieszkaniowych ciepło jest zapewnione, a coraz większa osób, pomimo tego, że ma zapewnione ogrzewanie miejskie, decyduje się na inne, bardziej ekonomiczne możliwości ogrzewania swoich mieszkań.
Jakie problemy możemy napotkać przy ogrzewaniu mieszkania?
Wbrew pozorom mieszkanie jest znacznie trudniej ogrzać na własną rękę niż np. jednorodzinny dom. Mieszkania charakteryzuje bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło. Nawet w mieszkaniach o dość sporej powierzchni, położonych w starym budownictwie bloków lub w kamienicach, sprawdzi się kocioł czy piec o mocy nie przekraczającej 10kW. Kolejnym problemem może okazać się brak wolnego miejsca, które można byłoby przeznaczyć na zaaranżowanie kotła, czy pieca. Warto także zdać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie domu na własną rękę, podczas którego wydzielają się produkty spalania, czyli np. drewno, czy węgiel kamienny, wymagają wykonania w mieszkaniu dodatkowego komina.
Bardzo często wiąże się to z dość wysokimi kosztami lub jest zwyczajnie niemożliwe m.in. ze względu na ograniczenia konstrukcji budynku. Często trudno jest się pokusić także o ogrzewanie gazowe ze względu na brak możliwości przyłączenia mieszkania do sieci gazowej. Z kolei prąd może okazać się niezbyt trafnym rozwiązaniem w szczególności w małych miejscowościach, w których stosunkowo często zdarzają się przerwy w jego dostawie.
Możliwości ogrzewania mieszkania
Jedną z najpopularniejszych możliwości ogrzewania mieszkania jest centralne ogrzewanie na drewno lub węgiel. Jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które sprawdza się w starym i niezbyt dobrze zaizolowanym budownictwie. Inną możliwością są piece kaflowe, które pozornie stały się przeżytkiem. Pozornie, ponieważ nowoczesne piece kaflowej dają porównywalnie tyle samo ciepła w mieszkaniu, co centralne ogrzewanie. Coraz popularniejszą możliwością staje się również ogrzewanie mieszkań pelletem. To dość kosztowna inwestycja, ponieważ piec na pellet to wydatek rzędu nawet 8 tysięcy złotych.
Jest to jednak rozwiązanie wygodne i dość ekonomiczne.
Polecane artykuły
Wielkie i jednej z najdroższych domów na świecie
dekarbud.pldeweloper Poznań Podolany W każdej kategorii coś jest naj – najlepszy piłkarz, najpiękniejsza kobieta czy też najdroższy dom. Jakie i czyje posiadłości zaliczymy do ścisłego światowego topu, biorąc pod uwagę ten ostatni aspekt? Do czołówki dołączyć możemy na pewno Simi Valley, ulokowaną w
Najdroższe domy świata, a najdroższe domy w Polsce
https://www.dekarbud.pl/zarządca nieruchomości szczecin Polacy nie są zaliczani do najbogatszych narodów na świecie, podobni jak najbogatsi Polacy nie mogą się równać ze światowymi krezusami finansowymi. Nie zmienia to jednak faktu, że i w Polsce niektóre domy są warte grube miliony. Jak wypadają j